Balet
Balet je známy smer v javiskovom umení, čo je tanečné divadelné predstavenie, kde popri tanci žije hudba a zaujíma dôležité miesto v deji. Obsah baletu okrem hudobného sprievodu a tanca naplno prezrádza mimika tanečníkov. A práve táto kombinácia dokáže v publiku navodiť patričnú náladu!
Baletný žáner má svoj pôvod v ľudových hrách, rozprávkových tancoch a okrúhlych tancoch. Tanec ako zložka drámy sa výrazne rozvinul a preslávil v svetských divadelných predstaveniach starovekej Číny, Indie a Egypta, ako aj v tragédiách Rimanov, Grékov a ľudových predstaveniach stredoveku.
Vo všeobecnosti možno balet interpretovať ako kombináciu choreografie a hudby, kde obsah predstavenia a pocity hlavných postáv sú vyjadrené pohybmi a hudbou. Čiže ide o hudobno-divadelný smer, ktorý syntetizuje iné žánre umenia.
Balet sa objavil počas talianskej renesancie, preto francúzsky výraz „balet“ pôvodne pochádza z talianskeho slova „baletto“ – tanec. Už oddávna sa na talianskych karnevaloch predvádzali vtipné scénky, ktoré sa nakoniec zmenili na plnohodnotné choreografické predstavenia. A vo Francúzsku sa stal populárnym “balet na dvore” – slávnostné predstavenie, kde hrdinami boli kráľ a kráľovná a dvorania. Baletní majstri z Francúzska vytvorili profesionálny „jazyk“, ktorého terminológia sa dodnes používa v klasickej choreografii.
Po renesancii sa začala popularizácia baletu a divadelné baletné predstavenia zhromažďujú čoraz viac divákov. V tom čase neexistovali inštitúcie, ktoré by sa dali nazvať „baletným divadlom“, no v centre pozornosti boli choreografie. Hudobníci Beethoven, Delibes a Minkus sa inšpirujú tvorbou romantickej hudby pre balet – a tak vznikajú plnohodnotné predstavenia.
Keď už sme pri balete, za zmienku stoja moderné inscenácie, ktoré sa na rozdiel od klasiky vyznačujú odvážnejšími pohybmi a kostýmami. Klasický balet znamená jasnosť a zdržanlivosť pohybov, zatiaľ čo moderný dáva slobodu tanečnej fantázii.
Slovenský balet sa zrodil v Národnom divadle, ako jedna z jeho divízií so sídlom v Bratislave. Prvým umeleckým šéfom baletu Slovenského národného divadla je známy tanečník z Českej republiky – V. Kalina. 19. mája 1920 uviedol baletné predstavenie „Coppelia“ od francúzskeho umelca L. Delibesa.
Od roku 2012 je riaditeľom baletného oddelenia J. Dolinský (junior). V budove historického Národného divadla na námestí sa pravidelne konajú slovenské predstavenia. Hviezdna sláva Taktiež javisko generálnej sály Opery Slovenského národného divadla a Novej divadelnej budovy na ulici slúži ako miesto pre početné baletné predstavenia. Pribina, kde sa od apríla 2007 v sálach stretávajú diváci a priaznivci baletného umenia.
Predstavenia sa počas celej sezóny, ktorá začína v septembri a končí v júni, striedajú s opernými koncertmi. Slovenský súbor 18 profesionálnych sólistov sa okrem svojich predstavení podieľa aj na množstve operných predstavení.
Ak máte radi divadlo, neodopierajte si potešenie kúpiť si lístok na baletné predstavenie a zapojiť sa do neuveriteľného choreografického predstavenia, v ktorom hlavní hrdinovia rozprávajú svoje príbehy rečou tela!