Commedia dell’Arte
Commedia dell’Arte je divadelný žáner, ktorý vznikol v Taliansku v 16. storočí. Hlavným poznávacím znakom tohto žánru sú statické obrazy postáv, charakteristické kostýmy a improvizácia umelcov.
Tento žáner sa od klasickej komédie líši tým, že hlavnú úlohu tu zohrali neprofesionálni herci, ktorí dostali len základné rekvizity a úlohy, všetko ostatné si vymysleli sami. Scenár Commedia dell’Arte bol zvyčajne vyvinutý okolo určitých žánrových prvkov, ako je láska, peniaze alebo nejaký životný omyl. Hlavná pozornosť sa nevenovala ani tak samotnému scenáru, ale prenosu obrazov postáv a vytváraniu karikovaných, maximálne živých dojmov z publika.
Obrázky v Commedia dell’Arte boli jasne definované a tradične spájané s určitými profesiami či sociálnymi skupinami: muži sú blázni, podvodníci či starí ľudia, ženské masky zasa predstavovali flirtujúce ženy rôznych spoločenských vrstiev. Napriek tradičnosti obrázkov a scenára bola Commedia dell’Arte živá a nepredvídateľná. Herci často voľne interpretovali svoje úlohy, pridávali vlastné vtipy a dialógy. Vďaka tomu, že herecké obsadenie dalo prednosť improvizácii pred písaným textom, ukázali sa komédie del Arte zábavné a originálne.