Elektronická hudba
Inštrumentálna hudba existuje už viac ako storočie. Skladby tvorili speváci hlasom alebo skladatelia mechanickými hudobnými technológiami. Ale začiatok 20. stor. sa stal skutočným prielomom v hudobnej oblasti, pretože mechanické vibračné zdroje zvuku už neboli potrebné na vytváranie zložitých akordov a kombinovanie mnohých hudobných nástrojov. Dôvodom bol vynález elektronických zariadení, pomocou ktorých je možné generovať akýkoľvek zvuk v elektronickom formáte. Takto sa zrodil smer elektronickej hudby.
Štýl elektronickej hudby rozlišuje hudbu, ktorá bola vytvorená pomocou elektronických technológií alebo počítačových programov. Moderná elektronická hudba zahŕňa viac ako sto rôznych žánrov a smerov, ktorých zoznam neustále rastie súbežne so vznikom inovatívnych riešení.
Hoci sa pojem elektronická hudba ako pojem objavil v roku 1951 v deklarácii hudobnej skupiny z kolínskeho štúdia „RTF Elektronische Musik“, hnutie elektronickej hudby vzniklo oveľa skôr. Na začiatku 20. stor stal sa jedným z najavantgardnejších smerov v umení.
V roku 1914 sa Miláno stalo miestom prvého „futuristického“ koncertu s názvom „Art of Noises“ a v júni 1826 potešil Newyorčanov a turistov prvým rozhlasovým vysielaním, v ktorom predstavil viachlasý elektrický nástroj „pianorad“, na ktorom R. Christman predviedol diela klasickej hudby.
Moderné Slovensko sa môže pochváliť množstvom interpretov rôznych elektronických štýlov. Sú medzi nimi kapely „Rap Steady Crew“, duo „Trosky“. Za vyzdvihnutie stojí aj spevák Patrik Vrbovskyi, známy pod umeleckým menom Rytmus. Je najpredávanejším interpretom, ktorého videoklipy prekračujú hranicu 10 miliónov videní a jeho elektro single sa držia na popredných miestach slovenských hudobných rebríčkov.
Ďalším interpretom elektro hudby je Roland Kanik – moderný interpret, ktorý pôsobí v štýle elektro a mnohých iných hudobných smerov.
Elektronická hudba je štýl, čo zaručene zaujme rozmanitosťou! Pridajte sa k objavovaniu hudby futurizmu a možno sa pridajte k veľkej skupine fanúšikov tohto štýlu!