Gospel
Gospelová hudba sa považuje za gospelovú hudbu, ktorá pochádza od duchovenstva. Tento smer sa prvýkrát objavil na začiatku 20. storočia a dnes je zvykom rozdeliť ho na dva hlavné typy: takzvané „biele“ a „čierne“ evanjelium. Oba štýly sa objavili v Amerike a boli obľúbené medzi predstaviteľmi metodistických cirkví.
Hlavnou črtou gospelu je, že je čisto náboženský – táto hudba je určená pre veriacich.
Hudobná skupina Carter Family si v tomto smere po prvýkrát získala obľubu už v 20. rokoch minulého storočia. Šírenie štýlu gospelovej hudby bolo veľmi aktuálne v 20. a 30. rokoch, kedy bolo možné pozorovať obdobie depresie. Hudba dokázala ľudí spájať a upokojovať. V tomto čase sa spev gospelových piesní v baptistických a protestantských kostoloch začal dopĺňať o rytmickejšie noty.
Gospel je považovaný za taký smer, ktorý dokáže všetkých prítomných spojiť charizmatickým spevom. Ďalším dôležitým rozdielom tohto hudobného žánru je, že gospel je založený na rôznych náboženských hymnách a piesňach, ktorých cieľom je zbaviť sa nerovnosti.
Ak porovnáte bielu a čiernu, alebo iným spôsobom afroamerický gospel, tak ten druhý je rytmickejší. Za zakladateľa tohto trendu sa považuje kňaz, ktorý sám napísal prvé piesne. Volal sa Charles Tindy – zručne tvoril nielen texty, ale aj melódie. Teraz sa tanečné rytmy stali medzi poslucháčmi pomerne populárne a gospel sa stal svetoznámym vďaka speváčke Michalyi Jackson. Je prvou, ktorá sa nebála spievať evanjelium celému svetu. Ďalšia speváčka Ruthie Foster dokázala vo svojej tvorbe skĺbiť blues, rokenrol a gospel. Ak hovoríme o slovenských interpretoch, hudobné diela v gospelovom štýle si môžete vychutnať pri počúvaní piesní Jany Daňovej, Petra Janků, Jána Greguša, Družinu a Metelicu A Hostia.
Dnes sa gospel nepovažuje ani tak za zábavnú hudbu, ale za skutočné umenie, kde sa používajú dosť silné vokály a na spievanie skladieb v tomto štýle treba mať veľký talent, pretože gospel sa často porovnáva s jazzom. obtiažnosť.
Na jednej strane môžeme povedať, že gospel spievajú všetci farníci v kostole, a na druhej strane, aby ste spievali v tomto štýle, musíte mať dobrý sluch a spievať jednotne so všetkými. Ale skutočné majstrovské diela vznikajú, keď sa spojí spev farníkov a kňaza.