Hip-hop
Hip-hop je hudobný štýl, ktorý vznikol v USA v 70-tych rokoch medzi ľuďmi z Latinskej Ameriky. Od začiatku sa hral hip-hop až po rýmované skladby s rytmickým sprievodom. Vo všeobecnosti je hip-hopová hudba súčasťou kultúry, ktorá sa vyznačuje prvkami rapu, graffiti techník, breakdance a scratchingu.
Vznik a rozvoj hip-hopu
Hip-hop sa začal formovať od 70. rokov v New Yorku, čo bolo spôsobené multikultúrnou kultúrnou výmenou medzi mladými Afroameričanmi a migrantmi z karibského regiónu.
V 80. rokoch sa hip-hop rozdelil na množstvo prúdov. Napríklad singel Planet Rock od Afriky Bambaata spája hip-hop s elektro štýlom. “Beat Bop” od Rammellzee & K-Rob kombinuje pomalý jam a dub, zatiaľ čo “Light Years Away” od Warp 9 je považovaný za afro-futuristický.
V 80. rokoch bol hip-hop ovplyvnený rockovou hudbou, čo je jasne vidieť na skladbe King of Rock[en] od Run-D.M.C. V roku 1980 bol vydaný programovateľný bicí automat, ktorý vám umožnil vytvárať jedinečné rytmy namiesto vzorov. Takto sa objavili undergroundoví hudobníci, ktorí nahrávajú skladby pomocou zvláštnych zvukov, najmä hlbokých basov. Elektrická gitara Fender Stratocaster zároveň ovplyvnila vývoj hip-hopu. Texty a nástroje sa naďalej vyvíjali, čím sa zrodili sofistikované a zložité aranžmány.
80. a 90. roky sú považované za zlatý vek štýlu. Hip-hop má najväčší vplyv, distribúciu a inovácie. Texty sa väčšinou zameriavajú na afrocentrizmus a politickú bojovnosť.
Hudba má jazzové motívy a elektro. Medzi účinkujúcimi sú známi Public Enemy, Jungle Brothers, Boogie Down Productions Gang Starr a mnohí ďalší. V polovici roku 2000 bol alternatívny hip-hop oživený a album OutKast, ktorý získal Grammy, sa stal najvýraznejším albumom.
Slovenský hip-hop
Na Slovensku sa hip-hop začal aktívne rozvíjať s príchodom internetu, ktorý urýchlil šírenie pop music. V období 80. a 90. rokov vystriedal rozhlas a televíziu a po vzore britských umelcov začali slovenské nahrávacie štúdiá združovať hudobníkov pop-rockového štýlu. Zároveň sa rozvíjajú formy slovenskej rock-popovej hudby, ktorá sa začala vo veľkom rozširovať pod názvom hip hop.
Interpreti tohto žánru na Slovensku zámerne odmietli úlohu mediátora pre televíziu a rozhlas. A vďaka odvážnemu a trochu drsnému spôsobu vystúpenia a použitiu obscénneho jazyka sa úplne preorientoval na internet a získal si čoraz väčšiu obľubu medzi mladými ľuďmi.
Spomedzi najznámejších slovenských hip-hopových umelcov súčasnosti môžeme vyzdvihnúť:
“Kontrafakt” je hip-hopová skupina, ktorú v roku 2001 vytvorili Rytmus, Ego a Martin Rády s DJ Anysom v slovenských Piešťanoch.
Daniel Hladek (Čistychov) je známy rapový hudobník a hip-hopový interpret.
Medzi populárnych hip-hoperov Slovenska patria aj speváci Fvck_Kvlt, Edúv Syn, Paris a Kabal.
Hip-hop je teda mimoriadne energická a silná mládežnícka kultúra, ktorá sa vyznačuje odvahou a slobodou a jej hudba rozhodne dokáže nabiť, pozdvihnúť náladu a vrátiť smäd po živote a aktívnom konaní!