Klasická hudba
Hovorí sa tomu hudba minulosti. Tento smer dal svetu skutočných géniov, ktorých mená sú známe takmer každému školákovi, a neuveriteľné skladby dodnes nestrácajú svoj význam a odolávajú testom modernosti.
Klasická hudba má veľa priaznivcov, niektorí dokonca veria, že klasická hudba lieči dušu aj telo, pomáha sústrediť sa. V širšom zmysle je klasická hudba akademický štýl, ktorý nadväzuje na žánre opery, sonáty a symfónie a je postavený na základe harmónie a určitej formy.
Zárodky klasickej hudby vznikli už dávno, no ako jednoznačné smerovanie sa objavilo koncom 18. a začiatkom 19. storočia, ktoré sa kryje s obdobím klasicizmu. Centrom rozvoja klasického smeru bola Viedenská klasická škola. Kreativita skladateľov tých čias sa vyznačuje jasnou 8-taktovou štruktúrou skladieb, harmóniou, vzhľadom sonátovej formy a žánrami kvarteta, symfónie, kvinteta atď. Svetlými predstaviteľmi réžie sú J. Haydn, V. A, Mozart a L. van Beethoven. V tomto období sa formovalo zloženie moderného symfonického orchestra. Beethovenovo dielo iniciuje symfonizmus.
Na Slovensku má hudba svoj pôvod od raných čias Veľkomoravskej ríše (IX-začiatok 10. storočia). Koncom 17. stor formovanie slovenskej vážnej hudby ovplyvnila viedenská klasická škola, ale aj koncerty hudobníkov z Čiech a Prahy. Spomedzi súčasných skladateľov môžeme spomenúť Svetozara Stracinu, ktorý tvorí klasickú hudbu k filmom, zachovávajúc čaro slovenského folklóru. Kapela 90. rokov Metamorphosis má veľké publikum fanúšikov, majstrovsky spája klasickú hudbu s energickým punkovým štýlom.
Stojí za to raz počuť klasickú hudbu, aby ste pochopili: umenie je večné. Klasické kompozície dávajú pocit bezpečia a harmonizujú dušu a telo, dodávajú rovnováhu a túžbu po poriadku. Príďte preto na koncert tohto smeru, operu či balet – a možno sa aj vy pridáte k fanúšikom vysokého umenia!