Poľovnícka hudba
Poľovnícka hudba je kľúčovým atribútom poľovníckych tradícií! Žáner pomáhal loviť korisť, vytváral osobitú atmosféru na plesoch a výstavách a bol súčasťou ďalších poľovníckych podujatí.
Starodávnym náradím slovenských poľovníkov bol horský roh a drevená fajka, ktoré používali považskí pastieri. V súčasnosti sú hlavnými hudobnými nástrojmi tohto štýlu poľovnícky a lesný roh, ako aj oliphant, polnica, lesný roh, lesník, zálesák atď. Hráčov na takéto nástroje nazývali poľovnícky lesníci alebo trubači. Zohrali veľkú úlohu vo vývoji poľovníckej hudby už od 13. storočia. V Bratislave plnili úlohu strážiť mesto a varovať pred nebezpečenstvom či časom. Zároveň na koncertoch a korunováciách vystupovali trubači a hostí vítali fanfárami.
Medzi známe osobnosti, ktoré sa zaslúžili o rozvoj poľovníckej hudby na Slovensku, môžeme zaradiť J. Selementa, P. Vacku, P. Dudu, M. Olosa, E. Gatiara, J. Martisa, J. Badrna a J. Benjaca, ktorý založil tradíciu výročných koncertov. Preto by ste mali navštevovať poľovnícke podujatia. Vstupenky si môžete zakúpiť na http://podujatiadnes.sk/!