Ska
Ska je hudobný štýl, ktorý vznikol na Jamajke koncom 50. rokov 20. storočia. Vývoj Ska začal smermi jamajskej ľudovej hudby calypso a mento, ako aj boogie-woogie a rhythm and blues. Etnické skupiny kombinovali rôzne štýly a postupne zdokonaľovali samostatný smer nazývaný ska-boogie. Postupne sa zmenilo na Ska, ktoré si získalo popularitu vo svete.
Ska je veľmi originálny žáner. Nie je možné priradiť to konkrétnej kultúre, pretože tieto melódie si užili punkeri, skinheadi, mods a dokonca aj futbaloví fanúšikovia. Takto vznikli odvodené štýly: ska-punk, ska-jazz, street-ska atď.
Ska vyniká medzi ostatnými štýlmi svojim jedinečným „houpacím“ rytmom. To je jedinečná vlastnosť jamajských motívov. Zvuky dychových nástrojov trúbky, saxofónu a trombónu fascinujú a prenesú na snehobielu pláž s koralovým útesom a kontrabas s rytmom úderov bubnov dodáva melódiám jazzovú príchuť.
Vývoj Ska
Tradične sa rozlišujú tri vlny vývoja tohto smeru.
Prvá vlna
Po objavení sa tohto štýlu na Jamajke sa Ska začala aktívne rozširovať po celom svete a získavala nové farby. Začiatkom 60. rokov sa v Anglicku objavili platne a už v roku 1964 na Svetovej výstave v New Yorku boli interpreti Ska prezentovaní ako symbol jamajskej hudby. Prvými predstaviteľmi smeru bola kapela Skatalites, ďalej umelci Prince Buster, Laurel Aitken a Derrick Morgan a Trojan records sa stalo najznámejším štúdiom, kde sa nahrávali ska stopy.
Druhá vlna
Počas 70. rokov ska nahradilo reggae. Štýl sa rozšíril v Británii. Ska music zazneli v podaní The Beat, The Specials, Madness, The Selecter, The Bodysnachers a ďalších. Veľkú úlohu v popularizácii ska zohralo štúdio 2 Tone Records.
Tretia vlna
Od 80. rokov minulého storočia bola popularita ska na vrchole. Tento štýl sa hral nielen v Európe, ale aj v USA (The Slackers, The Toasters atď.). Vďaka A. Brownovi a T. Phillipsovi, moderátorom rozhlasového programu „Ska Parade“, meno Ska oficiálne vstupuje do sveta hudby.
Slovensko neobišlo ani tento smer. Táto krajina pravidelne hostí spevákov a hudobníkov, organizuje festivaly, koncerty a výstavy modernej hudby a môže sa pochváliť aj známymi umelcami štýlu Ska.
Helenine Oči je najznámejšia kapela na Slovensku, ktorá vznikla v meste Pryšiv v roku 1999. Hudobníci využívajú vydarené spojenie Ska so smermi rocku, reggae, folku a metalu. Magické zvuky trúbky, trombónu, niekoľkých gitár, bicích a vokálov sprostredkujú magickú atmosféru Jamajky s prídavkom slovenských ľudových motívov.
Kapela Helenine Oči je známa svojimi vystúpeniami na mnohých festivaloch a koncertoch nielen na Slovensku. Ich skladby Káva, Katarína, Kalória atď. odznelo z javiska v USA, Írsku, Poľsku, Holandsku a Českej republike.
Slovensko má aj ďalších známych interpretov Ska – napríklad kapitálny kvintet z Bratislavy – Malokarpatan. Ich melódie s hojdavými gitarovými rytmami, pomalými a rýchlymi zmenami a časťami v skladbách znejú ako soundtracky k rozprávke.
Ak sa teda chcete ponoriť do atmosféry relaxu a hypnotickej kombinácie hudobných zvukov, odporúčame vám navštíviť koncert umelcov Ska a pocítiť jedinečnú energiu Jamajky!